Abiye Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Abiye kumaşı kullanımında ve işlenmesinde dikkatli olunması gereken bir kumaş türüdür. Her kumaşa boncuk ve payet işlenemediği gibi her kumaşla abiye işlemleri yapılamaz. Bunun nedeni, vücutta duruşunun günlük kıyafetten farklı olması gerektiğidir. Üzerinizde taşıyacağınız kumaşların ağırlıkları ve mevsimlere göre seçilmesi de önemlidir.

Kumaş Seçiminde Dikkatli Olunması Gereken Noktalar

Abiye kumaşları tercih edilirken, dikkatli olunması gereken başlıkların tamamı kıyafetin üzerinizde harika durması içindir. Kumaşlar renklerine göre ayrılabileceği gibi farklı fiziksel özelliklerine göre de çeşitlendirilebilir.

Bu dikkat edilecek noktalar arasında:

  • Kumaşın kalınlığı,
  • Abiye için uygun olup olmadığı,
  • Dikiminin kolaylığı,
  • Üzerine işleme yapılabilirliği,
  • Ağırlığı ve taşıma kolaylığı olabilir.

Bu noktalarda dikkat ettikten sonra üzerinizde nasıl duracağı da dikkatli olunması gereken bir diğer konudur. Eğer bölgesel olarak kilo probleminiz varsa kesiminde dikkatli olmalısınız. İçinizi gösterecek ya da saten gibi tüm kusurları ortaya çıkartabilecek kumaşları tercih etmemeniz tavsiye edilmektedir.

Kumaşın Mevsime Göre Seçimi

Davetin hangi mevsimde olduğu kumaşın seçimini etkileyecektir. Yazın yapılan bir davette giyeceğiniz abiyenin kumaşını kadife olarak tercih edemezsiniz. Daha uçuş uçuş ve havalı bir kıyafet tercih ederek terlemenizin de önüne geçebilirsiniz. Kışın yapılacak davetlerdeki abiyelerinizde, eğer iç mekan tercih edilecekse üşümeyeceğiniz fakat sizleri terletmeyecek kumaşlara yönelmelisiniz. Mevsimlik olarak üretilen pek çok kumaş hem vücudunuzun hava almasını sağlar hem de uzun süreler sıkılmadan giyebilirsiniz.

Abiye Kumaşı Ağırlığının Önemi

Eğer abiye kıyafetlerinizi tüm gün üzerinizde taşıyacaksanız, ağır kumaşlardan olmamasına dikkat ediniz. Sadece elbisenin kumaşının ağırlığına değil aynı zamanda üzerindeki işlemelerin ve payetlerin ağırlığına da dikkat etmelisiniz. Hafif olan elbiseler, zaman içerisinde üzerindeki taşlarıyla birlikte vücudunuza ağırlık yapacaktır. Bu da yerinizden kalkmak isteğinizi öldürecektir.

Ayakkabı ve Kumaş Seçimi

Abiye ayakkabınızı seçerken kumaşının ve dokusunun elbiseye uygun olduğundan emin olun. Bulabilirseniz aynı kumaşlardan üretilmiş ürünler, geçişi tam sağlamaktadır. Bu da elbisenin üzerinizde harika dururken, ayakkabınıza kadar uyum içinde olmanıza yardımcı olur. Uzun süre giyeceğiniz elbiselerde, etek boyunu giyeceğiniz ayakkabılara göre kestirmelisiniz. Yürürken zorlanmanızı engeller.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?