Astar Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Astar kumaş hazırlanan giysilerde iç kısımda kullanılan ve giysiye dair dikişlerle potlukları örtmeye yarayan bir kumaştır. Ayrıca bu kumaş ince olan kıyafetlerde için görünmemesini sağlama özelliğine sahiptir. Astar kumaşlar asıl kumaşın tipine uygun olacak şekilde ve ağırlıkta hazırlanarak kıyafete dikilirler. Ayrıca astar kumaşlar sayesinde kıyafetleri kişiler daha rahat bir şekilde giyebilirler. Günümüzde kıyafetler için kullanılan farklı türlerde astar kumaşlar vardır.

Astar Kumaşların Çeşitleri Şunlardır

Astar kumaşlar dikişlerin kapatılması veya kişiye rahatlık sağlamanın yanı sıra kumaşın insan vücuduna sürtünmesi gibi etkileri de ortadan kaldırırlar.

Kıyafette kullanılan kumaşlara göre farklı olarak üretilen astar kumaş çeşitleri şunlardır;

  • Polyester astar kumaşı
  • Likralı astar kumaşı
  • Naylon astar kumaşı
  • Viskon astar kuması
  • Asetat astar kumaşı
  • Floş astar kumaşı
  • Jakarlı astar kumaşı
  • Saten astar kumaşı
  • İpek astar kumaşı

Başlıca çeşitleri olan astar kumaşlar kıyafetlerin kullanım ömrünün de uzamasını sağlarlar. İçerisinde yer alan astar sayesinde kıyafetler kolay yıpranmaz ve uzun süre kullanılabilir. Ayrıca astar kumaşlar kıyafetlerin yanı sıra çanta gibi aksesuarlar içinde kullanılırlar.

Polyester Astar Kumaş

Polyester astar kumaşları kıyafetler ve çantalar için en fazla tercih edilen astar kumaş çeşitlerindendir. Bu kumaş pamuk liflerinden elde edilerek üretilir. Dayanıklılık oranı yüksek olan bu kumaşlar aynı zamanda nefes alıcı özelliklere sahiptir ve bu sayede kişilerin kıyafet sebebiyle darlık duymasının önüne geçerler. Ayrıca bu kumaşlar pürüzsüz bir görünüşe sahiptir. Bu özelliği sayesinde de elbisenin pot durmasının önüne geçerler.

İpek Astar Kumaşlar

Astar kumaşların çeşitlerinden birisi de ipek astarlardır. Bu kumaşlar ipekten elde edilirler. Kumaşların yumuşak yapısı vardır aynı zamanda da pürüzsüz yüzeye sahiptirler. Bu sebeple kıyafetlerde rahatlıkla kullanılabilirler. İpek astar kumaşların kullanıldığı kıyafetler ise yazlık elbiseler, etekler, ceketler ve bluzlardır.

Naylon Astar Kumaşlar

En yaygın kullanıma sahip olan astar kumaşlar arasında naylon olan kumaşlar yer alır. Naylon astar kumaşlar piyasada yer alan astar kumaşlar arasında en sağlam aynı zamanda da en hafifi olanlarıdır. Bu kumaşlar buruşma yapmaz, çabucak kurur ve ayrıca sürtünmeye karşı mukavemeti yüksek olan kumaşlardır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?