Astar Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Astar kumaş, giysileri daha raht giyebilmek adına kullanılır. Özellikle tekstil kıyafetleri giyerken rahat olmaları oldukça önemlidir. Astar dikildiğin de mont olsun ya da diğer kıyafetler olsun daha uzun ömürlü kullanılırlar.

Astarlık Kumaş Nedir?

Astarlık kumaş, eteklere, elbiselere, ceket, palto, mont ve daha pek çok giysinin iç kısmına dikilen bir üründür. Bu tür kumaşlar doğal olabileceği gibi sentetik elyaftan da yapılabilmektedir. Astar kumaş şeffaf renkte olabilir, opak renkte olabilir. Astarlar genelde şapka, giyim, çanta, perde, bavul vs. ürünlerde kullanılmaktadır.

Astar Kumaş Özellikleri

Astar kumaş genelde, giysilerin içine, düzgün bir son kat sağlanabilmesi maksadıyla kullanılmaktadır.

Astar kumaşların özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Astarlar bir giysinin daha uzun süre kullanılmasını sağlar,
  • Astar kullanımı, giysiler giyildiğinde daha güzel gözükmesine ve daha pürüzsüz bir görüntü elde etmeye olanak sağlar.
  • Kıyafetlerin daha kolay giyilmesini sağlar.
  • Giysilerin şekillendirilmesi açısından astar, çok gerekli bir üründür.
  • Astarın diğer bir özelliği de kıyafetlerin gerilmesini önlemektedir. Astarı olan giysileri, askılığa asmak daha kolaydır.

Astar Kumaş Çeşitleri

En çok kullanım alanına sahip astar ürünleri, polyester, İpek, viskon, suni ipek ve asetat popüler olanların başında gelmektedir. Özellikle tekstilde lif çeşitleri, kumaşların yapısal özelliklerinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Lif çeşitleri, astarın dokunma hissiyatını değiştirmektedir. Astarın dikilmesinden tutunda, fiyatı, örtme şekli, kumaşın nefes alabilirlik özelliğine kadar yani hemen hemen birçok şeyi etkiler.

Kıyafet Dikerken Hangi Astar Kullanılmalı?

Dış malzemeler hafif olursa, astar da o kadar hafif olur. Eski elbiseler, etek, pantolon, yazlık kıyafetler, için pamuk astar kumaşı tercih edilebilir. İpek olanlar için şifon, saten, krep tercihi yapılması daha mantıklı olur. Abiye, etek, kadife ve brokar ceketle için ise genelde Çin ipek, ipek saten, ipek krep veya tafetta kullanımı doğru bir seçim olacaktır. Ceket ve pantolonlar da, viskon astar, saten astar veya likralı astar vb. uygun olacaktır. Örgü giysilerde genelde, İnce jarse astar ya da triko astar gibi likralı astarları tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?