Astar Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Astar kumaş seçimi yapılırken, öncelik hangi iş için kullanılacağını belirlemek olmalıdır. Birden çok çeşidi olan astar kumaşlar, her iş için ayrı ayrı üretilir. Her astar kumaş çeşidinin avantajları ve dezavantajları vardır. Her astar kumaşın kullanım alanları farklıdır. Doğru bir astar kumaş seçimi yapabilmek için, kullanım alanlarını bilmek gerekir.

Astar kumaş çeşitleri ve nerelerde kullanıldıkları ise şöyledir;

Likralı Astar Kumaş

Esnek yapılı astarlardır. Esnek olmasının sağladığı avantajlar nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Gelinlik, gece elbiseleri, palto ve yelek ürünleri için idealdir.

Jakar Astar Kumaş

Üzerine çeşitli desenler ve motifler işlenen bu astar kumaş genellikle moda tasarımcıların tercih ettiği, dayanıklı, özel astarlardır. Seçilmesinin asıl sebebi ise kaplama özelliğinin olmasıdır.

Tela Astar Kumaş

Kıyafetler için bir tür destekleyici astar kumaşçeşididir. Aynı zamanda ceket ürünleri için yalıtım sebebiyle kullanılır. Farklı fiyat aralıklarına sahip olan bu astar çeşidinin kalitelisi yüksek fiyatlarda satışa sunulur.

Polyester Astar Kumaş

Sıklıkla tercih edilen polyester astar kumaşlar, dayanıklı, ipeksi ve pürüzsüz kumaşlardır. Kullanım alanları genelde erkek pantolonları, erkek ceketleri ve erkek yelekleridir. Aynı zamanda herhangi bir yün kumaş ile imal edilmiş ürünler içinde kullanılabilir.

İpek Astar Kumaş

İpek bitkisinden üretilen bu kumaş türü en kaliteli ve pahalı kumaş çeşididir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Şeffaf bir yapıya sahip olması nedeniyle, yazlık ürünlerin tamamında kullanılabilir.

Kullanım alanları şöyledir;

  • Yazlık Etekler
  • Bluzlar
  • Elbiseler
  • Yazlık Ceketler
  • Yazlık Pantolonlar

Kullanım alanının bol olması ve aynı zamanda kaliteli yapısı nedeniyle, pahalı bir kumaş çeşididir. Fakat fazla dayanıklı olmayan ipek astarlar, dar kıyafetler için uygun değildir.

Astar Kumaş Nedir?

Astar kumaşlar kıyafetlerin, iç tarafına dikilen kumaştır. Yapı bakımından birçok çeşidi bulunur, her kıyafet çeşidi için kullanılan astar modeli farklıdır. Kıyafetlerin yanı sıra bavul, şapka, çanta, perde gibi ürünlere işlevsellik kazandırmak için de kullanılır. Aynı zamanda dekorasyon sebebiyle, tercih edilen astar çeşitleri mevcuttur.

Astar Kumaş Neden Kullanılır?

Esas olarak kıyafetleri daha uzun ömürlü hale getirmek için kullanılan astar kumaşlar, aynı zamanda kıyafete farklı bir hava katmak içinde kullanılabilir.

 

 


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?