Desenli Keten Kumaş Nedir?

Bir kumaş türü olan desenli keten kumaş yaz aylarında serinlik hissi vermesi nedeniyle daha çok tercih edilen bir kumaştır. Kumaşların kullanım alanı oldukça geniştir. Kıyafetlerde, yatak örtülerinde, koltuk takımlarında, halı yüzeylerinde keten kumaş kullanımı oldukça yaygındır. Keten kumaşlar üzerinde desenler yer alabilir. Bu desenler çizgili veya dairesel görünümlere sahip olabilir ve kumaşa daha estetik bir görüntü katabilir. Terletmeyen kumaş cinsleri arasına keten kumaşlar da girmektedir.

Desenli Keten Kumaş Hangi Özelliklere Sahiptir?

Hayatı kolaylaştıran desenli keten kumaş bazı yapı ve özelliklere sahiptir.

Özellikleri şunlardır:

  • Kıyafetlerde kullanılan keten kumaşlar kıyafetin daha tok bir görüntü oluşturmasını sağlar.
  • Yapı olarak esnek olmayan kumaşlardır.
  • Dayanıklı ve kombine edilmesi kolaydır.
  • Yıpranma payı daha azdır.
  • Ütü gerektirmemektedir.
  • Yaz mevsimi için uygun özelliklerdedir.
  • Desenli veya döşemelik gibi keten kumaş türleri mevcuttur.

Kumaşlar arasından desenli keten kumaş özellikleri nedeniyle son zamanların en sık tercihleri arasında yerini almaktadır.

Desenli Keten Kumaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Desenli keten kumaş çeşit olarak oldukça fazladır. Kullanım alanına göre alana en uygun kumaş çeşidi seçimi yapılmalıdır. Çeşidin yanı sıra renk faktörü de oldukça önemlidir. Siyah ve beyaz renkler toz toplama ve kirlenme nedenlerinden dolayı çok tercih edilmemelidir. Kumaşları seçerken gri tonları veya soft renkler daha sık tercih edilmelidir. Kumaşın uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. Dayanıklı kumaşlar tercih edilerek kumaşın ömrü uzatılabilir.

Mutfak alanı ve ev mobilyalarında bu kumaş seçimi yapılırken daha az leke tutması gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Su geçirmeyen veya leke tutmayan keten kumaş tercihleri yapılmalıdır. Kumaşı kullanmak istediğiniz ortama uygun desenlerde kumaş tercihlerinde bulunun. Bu seçim ortamınızı daha modern göstermek adına sizlere yardımcı olacaktır. Koltukları kaplamak için kullanılan kumaşların potluk bırakmayan cinstte ve koltuklarla uyumlu olup olmadığına dikkat edilerek alınmalıdır.

 

Desenli Keten Kumaş Nerelerde Kullanılmaktadır?

Bu kumaşlar elbiseler, koltuk, kanepe, yatak odası, mutfak gibi çoğu alanda kullanılan kumaşlardır. Döşeme işlemlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Yastık kılıfların, perdeler, halı ve masa örtüleri de kullanım alanları arasında yerini almaktadır.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?