İlkbaharda Kullanılması Önerilen Kumaş Türleri

Çok farklı kumaş türleri piyasada mevcuttur. Farklı kıyafetler farklı kumaşlara sahiptir ve belli özellikler doğrultusunda kumaşları seçilir. Bu özelliklerden biri de mevsimlerdir. Kıyafetler bizi korumak, sıcak ve serin tutmak için giyildiğinden hangi mevsimde hangi kumaş tercih edilmeli bilinmelidir. Bu sadece kıyafet alırken değil, kıyafet dikerken de önemli bir detaydır. İlkbaharda tercih edilebilecek kumaş türleri şunlardır;

Kumaş Türleri Arasında 1. Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaş neredeyse her mevsime uygundur, fakat ilkbahar gibi sıcak aylarda daha fazla tercih edilir. Bunun nedeni serin tutuyor, rahat ve kullanışlı oluşudur. %100 pamuklu yazan kıyafetlerin içinde terlemek neredeyse mümkün değildir. Çünkü pamuklu kumaşlar nem tutma özelliğine sahiptir, yumuşacık yapısı ile ciltte rahatsızlık bırakmaz. Ancak çok sık yıkanmaya müsait değildir, lekeyi içine emer ve temizlemesi zorlaşır.

Poplin Kumaş

Kumaş türleri arasında adı fazla bilinmeyen ama ilkbahar için çok uygun olan poplin kumaş incecik ve hafiftir, bu yüzden vücudu sıkmaz ve terletmez. Özellikle gömleklerde çok sık kullanılır.

Şile Bezi

Yaz ve ilkbahar aylarının vazgeçilmezi Şile bezi de oldukça rahat bir parçadır. İçinde terlemek pek mümkün değildir, çünkü serin tutar. Kolay bulunan bir kumaş türü değildir bu yüzden her mağazada bulunmaz. Genelde Şile, Ağva gibi yazlık yerlerde bulunur. Zaten kumaşın asıl memleketi de oralardır.

Farklı seçenekleri bulunmaktadır;

  • Desenli
  • Desensiz
  • Düz renk
  • Birden çok renkli
  • Kendinden işlemeli
  • Dantelli

İçinde ferah bir gün geçirebilirsiniz, asla rahatsız etmez ve bahar aylarında rahat gezmenizi sağlar.

Keten

Kumaş türleri arasında yaza ve bahara en uygun olan kumaş keten olabilir, çünkü rahatlığı ve serin tutuşu ile bilinmektedir. Kırışsa dahi kullanılmaya devam edilir. Özellikle gömlek ve pantolonlarda çok sık kullanılır. Şile bezine de benzemektedir. En önemli özelliği terletmiyor oluşudur, bu sayede koku da yapmaz. Giyen kişiye farklı ve kaliteli bir hava katar, özellikle üst giyim de daha havalı durur. Kolay buruştuğu için özellikle eteklerde kısalma yapabilir. Bahar ayının hafif esintisi ve sıcağı ile keten kumaş birleşince ortaya çok mutlu bir tablo çıkar.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?