Kış Aylarında Kullanılması Gereken Kumaş Türleri

Yaz ayları aksine kış aylarında vücudun ısıya daha fazla ihtiyacı vardır. Hem ısı kaybını önlemek hem de içinde rahat edilecek olan sıcak tutan kumaşlı giysiler tercih etmek üşümeyi engelleyeceği gibi dar hissinin önüne geçmelidir. Kış aylarında kullanılması gereken kumaş türleri nelerdir?

Keçe Kumaş

İlk olarak keçe kumaş kaban tarzı kıyafetler de kullanılmalıdır. Kazak veya pantolon gibi giysiler de kaşıntı yapan keçe kaban olarak son derece sıcak tutar ve rahat hissettirir. Yıkaması basit kuruması hızlı olan keçe kumaşı hava geçirgenliği de sağlayacaktır.

Yünlü Kumaş Türleri

Eskiden beri annelerin hayvan postundan ürettiği kışlık yünler soğuk hava için oldukça ısıtıcı bir türdür. Popülaritesi hiçbir zaman bitmeyecek olan ve birçok kıyafette birincil özellik olarak kullanılan yün, terleme yaparak alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Yıkarken çok yüksek ısıda olmadan ılık suda yıkamalı ve havalandırmalı bir yer de kurutulmalıdır.

Kadife Kumaş

Kadife kumaşlar özellikle alt giyim için soğuk mevsim de ideal bir seçimdir. Kadife kumaş kolay ıslanmayan ve hava geçirgenlik özelliği olan yumuşak deriyi tahriş etmeyen bir özelliğe sahiptir. Yıkama zorluğu olarak kir tutması ve zor kuruma süreci göz önünde bulundurulursa kişinin kendi tercih sebebine bağlı olarak kullanılabilir.

Deri Kumaşı

Dış giyim de yıllardır modanın kalbi olarak bilinen deri, yediden yetmişe herkesin sonbahar ve kış aylarında ve de yağmurlu günler de üzerinden çıkarmadığı kumaş türleri arasında yer alır. Kullanım alanı çok olmasına karşın diğer kumaşlar gibi olmadığından ve özel üretim sayılabilecek olan deri diğerlerine göre pahalıdır. Su tutmayan ve soğuk geçirmeyen kolay yıkanabilir özelliği ile kışın kullanılmalıdır.

Tiftik

Yün gibi hayvan kıllarından üretilen kış aylarının vazgeçilmezi olan tiftik, kullanıldığı kumaşlar da sıcak tutması ve vücut ısısını koruması ile bilinir. Olumsuz tarafı ise terletme yapması bunun sonucunda tahriş olabilir. Alerjik etkilere de neden olabilen tiftik kumaş türleri olarak kullanıldığında çorap, bere, atkı gibi giysilerin ana malzemesi olabilir. Bu sayede kaşıntı ve tahrişe yol açmadan en çok üşüyen bölgelerin korumasını sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?