Kumaş

Kumaş

Çeşitli iplik türlerinden sık ya da seyrek olarak dokunmuş, elbise, ev tekstili, yatak odası tekstili ürünlerinin malzemesine kumaş denir. Bez parçası olarak sarılan top halinde satılan, her birinin özelliği birbirinden farklı olan bu malzemeler ile genellikle kıyafet dikimi yapılır. Kumaşlar, genel olarak yazlık ve kışlık olarak gruplandırılır. Çeşitli kıyafet seçeneklerinin imal edilmesi için kumaşlar kullanılır. En çok kullanılan kumaş seçenekleri arasında pamuklu ve ipek kumaşlar yer alır. Saten, pamuk saten, poplin, keten, viskon gibi kumaşlar çeşitli giyim eşyalarının üretiminde sıklıkla kullanılır. Saten kumaş ile genel olarak eşarp, şal, abiye gibi farklı üretimler yapılır. Pamuk saten de aynı şekilde şal ve eşarp üretiminde kullanılır. Ev tekstili için de kullanılan poplin kumaş, gömlek ve günlük kıyafet üretimi için tercih edilir.

Kumaşlar ve Çeşitleri

Kumaşlar yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla seçeneğe sahiptir. Bunların dışında kıyafet ve çeşitli tekstil ürünü imalatında kullanılan seçenekler arasında:

·         Şile bezi

·         Duck bezi

·         Dekor kumaşları

·         Döşemelik kumaşlar

·         Perde kumaşı gibi farklı birçok çeşitte kumaş bulunur.

Kumaşlar, yumuşak, sert, tok, sık, seyrek gibi farklı yapılarda üretilir. Bu özelliklere sahip olmalarında genel olarak dokuma şekilleri ve kullanılan iplik çeşitleri etkilidir. Doğal kumaşlar arasında yün viskon, ipekli kumaş çeşitleri, pamuklu kumaşlar gibi çeşitli seçenekler bulunur. Kumaşlar, bebek kıyafeti için kumaşlar, çuval ve hurç gibi farklı ürünler için de kullanılır.

Kumaş Özellikleri

Birbirinden çeşitli ve farklı özelliklere sahip olan kumaşların bazıları, kalın ve ışık geçirmezdir. Bazıları ise ince, ışık geçiren ve saydam özelliktedir. Bu özelliklere uygun olarak kıyafetlerde çeşitli amaçlarla kumaş kullanımı sağlanır. Örneğin şifon kumaşlar, özel gece elbiseleri, davetler, şallar, eşarplar, tunikler üretmek için tercih edilir. Şeffaf olması nedeniyle astar ile birlikte kullanılır. Astar kumaşı olarak kullanılabilen kumaşlar arasında ise denye, ipek, polyester gibi seçenekler bulunur. Şifon ile organze bir arada kullanılarak inanılmaz şık ve göz alıcı elbiseler, tulumlar, gece kıyafetleri üretilebilir. Bu özellikleri sayesinde her kumaşı farklı üretim alanında kullanmak mümkündür. Her birinin yıkama ve ütüleme talimatları da farklıdır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?