Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Dışarıdan kıyafet almak istemeyen kişiler kendileri kumaş alıp dikebilirler veya bu konuda el becerileri yoksa kumaş alıp terziye diktirebilirler ancak kumaş alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da unutulmamalıdır. Her kumaş aynı kalitede olmaz, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılır.

Ne Amaçla Kullanılacak?

Kumaş alırken farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabileceği unutulmamalıdır. Kumaş gece kıyafeti için mi yoksa günlük bir elbise için mi olacak buna satın alım aşamasında dikkat edilmelidir. Kıyafet kumaşları ve döşemelik kumaşlar zaten farklı olduğu için rahat ayırt edilir. Ancak kıyafet konusunda ortaya ne çıkacak, buna önce karar verilmelidir. Örneğin gece kıyafetleri yani abiyelerde özel tasarım kumaşlar tercih edilir. Kumaşın tokluğu, inceliği, uzunluğu ve rengi kıyafetinin nerede giyileceğine bağlı olarak değişir.

Mevsimsel Geçişlere Göre Kumaş Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mevsim oldukça önemli bir noktadır. Nerede kullanılacağına karar verdikten sonra hangi zaman diliminde kullanılacağı belirlenmelidir. Çünkü yaz ve kış için satılan kumaşlar birbirinden farklıdır. Yazın daha uçuş uçuş, tiril tiril, hafif kumaşlar kullanılırken kışın kumaşlar daha sert ve tok olur. Kadife tarzı kumaşlar kışa özeldir, yazın ise astarla kullanmalık kumaşlara geçilir. Kumaş alırken inceliği ve kalınlığına mutlaka bakılmalıdır.

Desen Ve Kullanılan Materyaller

Bazı kumaşlar kendilerinden desenli veya materyalli olurlar. Kumaşı neresi için alacaksanız ona uygun bir desen veya detaylı model seçebilirsiniz.

Bu modeller şu şekilde sıralanabilir;

  • Dantel detaylı
  • Şantuk ve tafta kumaş
  • Kendi içinden parıltılı veya simli
  • Saten kumaş
  • Kalın dokulu ve likralı kumaş
  • İri desenler ve göze çarpan renkler

Kumaş alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bu kumaşlardan hangisi uygun seçilmelidir. Desenli ya da kendinden parlamalı mı yoksa sade ve düz bir renk mi olmalı buna karar verilmelidir.

Kalitesi

Kumaş alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında kalite de gelmektedir. Kumaş ne kadar kaliteli olursa kıyafette o kadar kaliteli olur ve kendini gösterir. Kalitesiz kumaş zaten dokunduğunuz hatta gördüğünüz anda kendini belli eder, ilk yıkamadan itibaren de rengi kaybolur ve bedeninde oynamalar yaşanır.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?