Kumaş Şerit Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kumaş şerit ürünler, kıyafetlerde oldukça farklı dokunuşlar katabilmektedir. Kıyafetin kendi renginde ya da farklı renklerde seçenekler değerlendirilerek istenen sonuç alınabilir. Seçim yapılırken birden çok etmen göz önünde bulundurulmalıdır. Hem bütüncül hem detaylı bakış açısıyla kolayca üstesinden gelinebilir seçim sürecidir.

Kumaş Şeritlerde Renk Uyumu

Kumaş şeritler uygulanacakları kıyafetin üzerinde görülmeli, renk uyumu anlaşılmalıdır. Açık ve koyu tonlarla kontrast yapılabileceği gibi tıpa tıp aynı renklerde de seçenekler değerlendirilebilir. Kumaş şerit tek bir renk olarak düşünülmemelidir. Çift renkli, desenli olanları da bulunmaktadır.

Kıyafetlere seçenek ve moda katmak için yaratıcı olmanın altın kuralı budur. Kıyafetin içindeki renklerden şeritler seçilebileceği gibi tamamen ters renklerde de şerit seçimi mümkündür. Kıyafetin esas kumaşının desenli olması, şeritlerde sakin desenlerin ve renklerin tercih edilmesini sağlar. Eğer kıyafetinizde tek renk varsa, kumaş şeritlerde renkli ve desenli formlar tercih edebilirsiniz.

Kumaş Şeritlerde Doku Uyumu

Dokularda geçişler önemlidir. Sofistike ve zarif görünmesi için birbirinden farklı seçenek tek bir merkezde değerlendirilmelidir. Dantel, tül, tafta, kadife, pamuklu ve daha pek çok seçenek insanların karar vermesini zorlaştırabilir. Şeritler top halinde alınabilir ya da ihtiyaca uygun olarak metreye bağlı olarak satın alınabilir.

Kumaş Şeritler ve Kalınlıkları

Kumaş şerit ürünlerinin kullanılacak kumaş üzeri ve kenar kalınlıkları dikkate alınmalıdır. Bir kışlık kumaşa, yazlık kumaş şeritleri kullanılmamalıdır. Uygun kalınlıkta destekleyici ürünler tercih edilmelidir. Kumaş şeritler, kullanılacakları noktaya göre seçilmelidir.

Kıyafet uygulama alanlarına örnek olarak:

  • Yakalar,
  • Kol ağızları,
  • Biyeler,
  • Kenar bitişler verilebilir.

Seçenek değerlendiren terziler ve satın alıcılar, kendi zevklerinin yanında müşteri memnuniyetini de düşünmelidir. Uygun kalınlıktaki kumaş şeritlerden sonra mutlaka kumaşın yeterli alanını kapatacak genişlikte şeritlerin tercih edildiğinden emin olunmalıdır.

Yeni Nesil Kumaş Şerit

Yeni nesil kumaş şeritler arasında simli, bohem desenli, tüllü ve saçaklı ürünler görülmektedir. Sipariş verilirken ya da satın alınırken, mutlaka inceleme yapılmalı, kumaş kalınlığına yeteri kadar dikkat edildiği gözlenmelidir. Özel kıyafetler ve giysiler yaratmak için farklı ve tarz kumaş şeritlerden destek alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?