Kumaş Türleri Nelerdir?

İplerin bir araya gelmesiyle oluşan yapıya kumaş denir, kumaş türleri ise farklı amaçlar doğrultusunda çeşitlenir. Bu sayede değişik kıyafet ve eşya modelleri için özel kumaşlar elde edilir. Özellikle doğal kumaşlar sağlık açısından daha iyidir. Kumaş ne kadar kaliteliyse ortaya çıkanda o kadar kaliteli olacaktır. Kumaş satın almadan önce ne dikileceğine karar verilmeli ve ona göre bir tür seçilmelidir.

Gabargin Kumaş

Pamuklu ya da ince yünlü kumaşların sık bir şekilde dokunması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Oldukça sağlam ve dayanıklı olurlar, diğer kumaşlara nazaran suya dayanıklılık özelliği de bulunmaktadır. Kullanım alanı ise oldukça geniştir.

Kumaş Türleri Arasında 1. Pamuk Kumaş

Bir diğer tür pamuk kumaş en popüler türler arasındadır. Pamuk bitkisinin tohumlarını saran uzun lifli tüylerden meydana gelir. Boy ve kalınlığı farklı kumaşlarda değişiklik gösterebilir, sıcak havalarda daha serin tutması açısından tercih edilir. Genelde sentetik iple karıştırılırlar bu yüzden kırışma yapmazlar.

Diğer özellikleri şu şekildedir;

  • Statik elektrik oluşur
  • Kolay temizlenir
  • Giyimi çok rahattır
  • Boyaları çok iyi tutar
  • Sıcak suda yıkanabilir

Bu özellikleri sonucunda en çok tercih edilen kumaş rolünü üstlenmektedir.

Viskon Kumaş

Kumaş türleri arasında bir diğeri viskon kumaş, kayın ağacından üretilmektedir. Pamuk kumaş ile birbirlerine benzemektedir, nem alma özelliği pamuğa göre daha fazladır. Boyama ve baskıya da daha elverişlidir. Zarif bir görünüme sahiptir, kolay giyilir ve renkler üzerinde canlı görünür. Çok fazla sıcak olmayan suda yıkanması önerilir.

Polyester Kumaş

Polyester kumaş kumaş türleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir, modası hiçbir zaman geçmez. Doğal bir kumaş değildir ancak yumuşak, parlak, sağlam ve kaygan bir yapıya sahiptir. Kırışma yapmadığı için ütü gerektirmez, dokusu ipeksidir ve yıkama ile rengi solmaz.

Şifon Kumaş

Şifon oldukça ince bir kumaştır hatta şeffaftır bu yüzden astarla kullanılır. Genelde gece elbiselerinde sıklıkla kullanılır, mevsim olarak da en çok yazın tercih edilir. Hafif olduğu için el işlerinde de kullanılır

Keten Kumaş

Keten doğal elyaftır, dayanıklı ve aynı zamanda esnektir, tüylenme yapmaz, havadar ve rahattır bu yüzden pek çok alanda tercih edilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?