Organze Kumaş Kullanım Alanları Nerelerdir?

Piyasada bulunan ve insanlar tarafından kullanılmakta olan kumaşlar arasında organze kumaş yer alır. Bu kumaş pamuklu bir kumaştır. Ancak yapı olarak hem incedir hem de seyrek dokunmuştur. Organze kumaşlar aynı zamanda hafif gramajlı olan kumaşlardandır. Bu kumaşların tamamen şeffaf ve yarı şeffaf türleri vardır.

Organze Kumaşın Kulanım Alanları Nelerdir?

Kaliteli yapısıyla dikkat çeken organze kumaşfarklı alanlarda kullanılarak kumaş ihtiyacının giderilmesini sağlar.

Organze kumaşın kullanım alanları şunlardır;

  • Elbise üretimi
  • Aksesuar yapımı
  • Takı yapımı
  • Çanta yapımı
  • İşleme yapımı
  • Perde üretimi
  • Özel gün elbise dikimi
  • İç çamaşırı üretimi
  • Perde üretimi

Bu ürünlerin elde edilmesinde organze kumaşın farklı çeşitleri kullanılabilmektedir. Bu kumaşlardan üretilen ürünlerin kuru temizleme ihtiyacı olabilir. Çünkü kumaşın yapısı oldukça hassastır ve normal yıkamalarda zarar görme ihtimali vardır.

Organze Kumaş Abiye Üretiminde Kullanımı

Organze kumaşların en yaygın kullanıldığı alan abiye ürünlerinin üretilmesidir. Kına elbiseleri, gelinlikler, nişan elbiseleri ve diğer abiyeler organze kumaş kullanılarak yapılır. Bu kumaşların şeffaf aynı zamanda da hafif olması özel günlerde tercih edilme oranını artırmıştır. Bu kumaş abiye ve gelinlikler için kullanıldığında genellikle tüllerle birlikte kullanılır. Nefes alma özelliği olduğu için abiye ve gelinliklerin uzun saatler kullanılmasında kişiler sıkıntı yaşamazlar.

Kumaşın Elbise Üretiminde Kullanımı

Pürüzsüz bir yapıya sahip olan organze kumaş abiye üretimleri yanı sıra günlük olarak kullanılabilecek elbiselerin üretiminde de kullanılır. Isıyı geçirme özelliğinin olmaması sebebiyle organze kumaştan yapılan elbiseler yaz aylarında rahatlıkla giyilebilir. Bu kumaştan yapılan elbiselerin ise yıkanmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu elbiselerin çitilenmemesi, ovalanmaması ve sürtünmemesi gerekir. Ayrıca elde yıkanması gerekir. Yıkamasının sıcak veya normal suda durulama işleminin ise normal suda yapılması lazımdır.

Kumaştan Aksesuar Üretilmesi

Organze kumaşın kullanım alanlarından birisi de aksesuar üretiminde kullanılmasıdır. Aksesuar olarak kullanılan takılar ve gül gibi malzemeler bu kumaş türünden yapılarak kullanılabilirler. Örneğin havlu, oda takımı veya kıyafet süslemelerinde organze kumaştan yapılan güller tercih edilebilir. Ayrıca da küpe ve bileklik gibi takılarda da kullanıma uygun özellikleri vardır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?