Payet Pullu Kumaş Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Günümüzde moda sektörünün gelişmesi ve artması ile beraber kumaş türlerinde de oldukça fazla artış söz konusu olmaya başladı. Bu çeşitlilik ile beraber sağlığa zararlı olan birçok kumaş çeşit de ortaya çıktı. Cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için kumaş seçimi yaparken dikkatli olmakta fayda var. Özellikle kimyasal açıdan türlerine göre ayrılan kumaş çeşitlerini bilmek her tüketici için önemlidir. Özellikle bebekler için seçilen kıyafetlerde cilt hassas olduğu için ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hangi Kumaş Çeşitleri Tercih Edilmeli Veya Edilmemelidir?

Seçilen kumaş türü sağlık açısından oldukça önemlidir. Sadece uygun fiyatlı ve hayatımızı kolaylaştıran birçok özelliği olduğu için bir ürünü seçmek ciddi sağlık sorunlarının başlangıcı olabilir.

Tercih edilmemesi ve sağlığımızı olumsuz etkileyecek kumaş türleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Akrilik
  • Naylon
  • Polyester gibi kumaşlar yapımında fazla kimyasal kullanıldığı için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bunlarla birlikte ütü gerektirmeyen ve kolay kırışmayan, leke tutmayan, fazla baskılı ve renkli ürünler bu şartları sağlayabilmesi için kimyasal yüklemeye maruz kalan ürünlerdir. Bu gibi hayatımızı kolaylaştıran ürünler sağlığımız için olumsuz sonuçlar meydana getirebilir.

Tercih edilmesi gereken kumaş türleri ise şu şekildedir;

  • İpek,
  • Keten,
  • Kenevir,
  • Pamuk,
  • Kaşmir,
  • Yün kumaşlardır.

Özellikle kimyasal yüklemesi olmayan veya minimum seviyede olan bu kumaş türleri sağlık açısından tercih edilmesi gereken türlerdir. Aynı zamanda dayanıklılık açısından diğer kumaş türlerine göre en uzun süre kullanılabilecek türler olduğundan maddi açıdan da tercih edilebilir.

Payetli ve Pullu Kumaşlar

Kumaş eşitleri sadece sağlıklı veya sağlıksız türler olarak ayrılmamaktadır. Şekilleri, renkler ve türleri ile de birbirinden ayrılmaktadır. Özellikle payetli ve pullu kumaşları satı alırken ekstra dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Pul gibi detayları olan kumaşları seçerken kaliteli olması çok önemlidir. Herhangi bir payet ve pulun kullanıldığı kumaşlarda kalitesiz olması durumunda döküme veya kopma meydana gelir. Yıkanmasında, ütülenmesinde hatta katlanıp bekletilmesinde bile payet ve pulların renginin solması, eskimesi meydana gelir. Eğer seçilen kumaşlarda payetlerin, pulların kalitesiz olması durumunda dikilen kıyafet ne kadar kusursuz olursa olsun mutlaka sorunlar meydana gelecektir. Bundan dolayı payet pullu kumaş seçerken uzun ömürlü olması açısından kalitesi en önemli noktalardan biridir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?