Poplin Kumaş Nedir

Poplin Kumaş Nedir

 İnce iplikten dokuma, doğal, nevresim ve kıyafet kumaşı ifadesi “Poplin kumaş nedir?” sorusunun cevabı olabilir. Doğal iplik çeşitlerinden örülerek üretilen bu kumaş türü, genellikle gömlek üretiminde kullanılır. Ama tek üretim alanı gömlekler değildir. Aynı zamanda şalvar, pijama gibi farklı salaş ve rahat ev içi giyimde kullanılacak ürünler elde etmeye yarar.

Terletmeyen, rahat kullanıma sahip, şık bir kumaş türüdür. Kullanmadan önce ütü gerektirir. Şekiller, desenler, düz renkler için birçok farklı kumaş çeşidi bulunur. Her biri, kadın, erkek ve çocuk giyimde kişisel zevklere uygun olarak tercih edilir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Düz ve desenli poplin seçenekleri arasından kullanılacak ortama uygun olarak farklı şıklık seviyesinde tasarımlar yapılabilir.

Poplin Kumaş Nedir, Nasıl Üretilir?

Yukarıda ifade ettiğimiz “poplin kumaş nedir?” sorusunun cevabı yanında poplin kumaş kullanım alanları da merak edilir. Bu kumaş türü, pamuk, keten, yün gibi doğal kumaşlardan dokunarak elde edilir. Bazı üretimlerde %100 pamuk tercih edilebilir. Genel olarak bebek battaniyesi, bebek kıyafetleri ve ürünleri için poplin kullanıldığı bilinir.

Kumaşın çözgüsünün atkısından daha sık ve ince bir yapıda olması, kırışmasına sebep olur. Ancak poplin, kullanımı rahat ve şık bir kumaştır. Bu nedenle iş toplantılarında, iş yerlerinde giyilen kıyafetlerin üretiminde kullanılır. Nevresim takımlarının üretiminde de tercih edilir. Nefes aldıran yüzeye sahip olması bakımından terletmez.

Poplin Kumaş Ne İçin Kullanılır?

Genel olarak şık kıyafetler üretmek, gömlek ve bluz dikmek için tercih edilen poplin kumaş, ayrıca bebek kıyafetleri üretmek için kullanılır. Elbise, etek, tişört gibi hazır giyim ürünlerinde de poplin kumaş sıklıkla tercih edilir. Düz, kırçıllı, desenli gibi farklı birçok kumaş çeşidi bulunan poplin, bandana üretiminde de kullanılabilir. Hassas bir cilde sahip olan bebekler için bebek tulumu, bebek pijaması, tişörtü ve pantolonu gibi çeşitli kıyafetler poplin kumaş ile üretilebilir.

Kullanımı önemli olduğu kadar yıkanması da önemli olan bu kumaş türü, düşük sıcaklıkta yıkanmaya uygundur. Ancak %100 pamuklu yapıda olan poplinler, 60 derece sıcaklıkta makinede yıkanmaya uygun olabilir. Siz de “Uygun fiyata poplin kumaş satın al!” seçeneğinden faydalanarak kendiniz için en uygun fiyata kumaş satın alabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?