Poplin Kumaş Özellikleri

Poplin Kumaş Özellikleri

Poplin, kullanım alanının yaygınlığı nedeniyle çok fazla çeşide sahiptir. Renk ve desen açısından zengin içeriğe sahip olan poplin kumaş özellikleri açısından da avantajlı bir kumaştır. Örneğin, terletmeyen yapısı sayesinde yazın rahat bir kullanıma sahiptir. Resmi görüşmelerde ve iş hayatında en çok tercih edilen gömlekler için poplin en çok tercih edilenler arasındadır. Bu kumaş türü ile hazırlanan giyim ürünleri, yumuşak dokuya sahiptir. Poplin, sık yapıya sahip keten, yün, pamuk gibi doğal kumaşlarla dokunmuş hassas bir kumaştır. Sadece pamuk özelliği ile dokunan modelleri de bulunur. Doğal kumaş olması nedeniyle her cilt tipine uygundur. Yüksek görsel zevklere hitap etmesi açısından şık giyim tarzları oluşturmaya yardımcıdır.

Poplin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Poplin, genel olarak bebek kıyafetleri için kullanıma uygun, yumuşacık, dayanıklı bir kumaş türüdür. Peki, poplin kumaş özellikleri nelerdir? Bu kumaş türünün en önemli özelliklerinden biri ince penye ve merserize kumaşlardan üretiliyor olmasıdır. Ayrıca ipek iplikten dokunan poplin kumaşlar da vardır. Bunlar oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Rayon ve polyester gibi kumaş türlerinden de poplin üretimi yapılabilir. Ancak doğal kumaşlarla yapılan üretimler daha kullanışlıdır. Bebek cildi hassasiyetine uygun en doğal kumaş türlerinden biri olan poplin ile özellikle bebek battaniyesi ve nevresimleri üretilir. Kışlık giysiler, gömlekler ve abiyeler de poplin kumaş kullanılarak üretilebilir. Kumaş, ince olsa da kışın sıcak tutan özelliğe sahiptir.

Poplin Kumaş Yıkama ve Ütü

Bir kumaşın dayanıklılığı kadar onun yıkanma talimatlarına uygun kullanımı da önemlidir. Bunun için poplin kumaş özellikleri yanında yıkama şekline de değinelim. Poplin kumaş yıkama talimatında kumaşın %100 pamuklu olan türlerinin 60 dereceye kadar yıkanabileceği ifade edilir. Diğer kumaş ve iplik dokuma türlerinin ise düşük sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca genel olarak poplin kumaş türü için tavsiye edilen yıkama şekli, kuru temizlemedir. Kuru temizlemeye verilmeyecekse mutlaka makinede düşük sıcaklıkta ya da elde soğuk suyla yıkanmalıdır. Hem nefes alan hem de mevsime uygun olarak kullanılabilen bu kumaş türü kırışan özelliktedir. Bu nedenle genellikle ütü yapılarak kullanılır. 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?