Poplin Kumaş Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kumaş türleri arasında poplin kumaşsıklıkla tercih edilir. Tekstil sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan kumaşlardır. Poplin kumaş tercih edilecekse bu kumaşın özelliklerinin bilinmesi gerekir. Bilindiği gibi her kumaş türü kendine özgü özellikler taşır. Dolayısıyla kumaşın kullanımı da bu özelliklere göre değişir.

Poplin Kumaş Nedir?

Poplin kumaş, yumuşak bir dokuya sahiptir. İnce ipliklerle sık dokuma yapılarak elde edilen bir kumaş türüdür. Günümüzde poplin kumaş merserize ince penye pamuklu iplikleri ile üretilmektedir. Polin kumaşlar, taşıdığı bu özelliklerle birçok üründe kullanılmaktadır.

Poplin Kumaş Özellikleri

Poplin kumaş en önemli kumaş türlerinden bir tanesi olup birçok özellik taşır.

  • Sıfır pamuklu dokuma üzerinden ele alınmaktadır.
  • Pek çok farklı kıyafet için de kullanılabilmektedir.
  • İnce bir yapıda olmasına karşın sıcak tutabilen bir özelliğe sahiptir.
  • Bu kumaş her türlü dikişe uygundur. Söz gelimi; poplin kumaş ile bir şey dikilecekse hiç zorlanmadan kolayca dikişe girer.
  • Poplin kumaş yıkanırken yıkama derecesi kullanılmış iplik türüne göre değişir. Nevresim ya da pamuklu çarşaf ise 60 dereceye kadar yıkanabilir.
  • İnce iplik ve aynı zamanda sık dokumayla elde edildiği için son derece yumuşak bir yapıdadır.

Taşıdığı özellikler sayesinde tekstil alanında isminden sıklıkla bahsettirir. Pek çok ürün için tercih edilen bir kumaş türüdür. Poplin kumaşın ütü isteyen bir kumaş olduğu unutulmamalıdır. Sık dokunmuş olmasından dolayı oldukça şık bir görünüme sahiptir. Bu nedenle, yıkamalar sonrasında mutlaka ütülenmelidir.

Poplin Kumaş Ne İçin Kullanılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi pek çok üründe poplin kumaşı görmek mümkün olur. Kıyafetlerde; tişört, abiye, gömlek, kışlık giysiler gibi birçok üründe kullanılır. Nevresim gibi ürünlerde de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra; çarşaflar ve bebek örtülerinde de kullanımı yaygındır. Yumuşak bir yapıda olduğu ve sıcak tutma özelliği bulunduğu için bebek ürünlerinde ideal kumaşlardır.

Poplin Kumaş Tercihinde Dikkat Edilecek Hususlar

Poplin kumaş tercih edilirken satıcıdan tam bilgi alınmalıdır. Kumaşın poplin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kumaşın poplin olması demek yukarıda sayılan özellikleri taşıması demektir. Bu nedenle bu özelliklerin olup olmadığına dikkat edilmelidir.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?