Şifon Kumaş Özellikleri

Şifon Kumaş Özellikleri

Hafif ve yumuşak bir kumaş olan şifon, tek kat dokunan bir kumaş türüdür. Şifon kumaş özellikleri arasında ışığı geçirmesi ve şeffaf olması en yaygın bilinenlerdir. Bunun dışında ise kolay bir kullanımı bulunması, elbiselere inanılmaz bir benzersizlik ve göz alıcılık kazandırması gibi avantajları sayılabilir. Sentetik liflerden oluşan şifon, abiyelere çok yakışır. Elbiselerin kumaşları üzerine özellikle de etek kısımlarına bir kat eklendiğinde onların sade görünümden daha gösterişli bir görünüme geçmesine yardım eder. Daha hareketli bir görünüm kazandırır. Şeffaf olması ve farklı seçeneklerinin bulunması, şifon kumaşa çocukların da ilgisini arttırır. Bunun temel sebebi ise çocukların daha gösterişli kıyafetlere ilgi duymasıdır. Ancak kumaş hem çocuklar hem de yetişkinler için çok çeşitli kıyafet alternatifleri üretmeye yardımcıdır.

Şifon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şifon, astarla birlikte kullanılarak orijinal ve çeşitli modellerde kıyafet üretimi yapmayı sağlar. Şifon kumaş özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

·         Kullanıldığı kıyafete çok şık bir görünüm kazandırır.

·         Bezayağı örgüde dokunur.

·         Çok hassas ve incedir.

·         Tek katl dokunur.

·         Doğal ipekten ya da sentetik olarak üretilebilir.

·         Hafif ve şeffaf olması nedeniyle yazın kullanıma uygundur.

·         Organze ile birlikte farklı el işi çalışmalarında kullanılabilir.

·         Astarla birlikte kullanılmaya uygundur.

·         Makinede yıkarken 30 derecenin üzerine çıkılmaması gerekir.

·         Abiye elbise dikimi için oldukça fazla alternatif üretmeye yardımcıdır.

·         Hassas olması bakımından dikkatli kullanılması önerilir.

Şifon Kumaş Neden Bu Kadar Çok Kullanılıyor?

İnce ve iç gösteren bir kumaş olmasına rağmen neden şifon kumaş bu kadar çok kullanılıyor? Şifon kumaşı diğerlerinden ayıran nedir? En önemli özelliği şifon kumaşın gösterişidir. Abiye kıyafetlerde kullanılmasının nedeni de bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni olarak gösterilebilir. Çünkü abiye kıyafetler zaten daha göz önünde olunmak istenen özel günlerde ya da gecelerde tercih edilir. Dikkat çekici bir etki bırakmak için kıyafetlerde uçuş uçuş bir hava yaratır. Sadece elbiselerde değil, bluzlarda, gömleklerde tulumlarda ve abiye pantolonlarda da şifon tercih edilebilir. Şık olduğu kadar hafif olması onu taşımayı da kolaylaştırır. Böylece özel günlerde rahat zaman geçirmek mümkün olur. Bütün bu avantajlar nedeniyle şifon kumaş oldukça fazla tercih edilir.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?