Viskon Kumaş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Viskon kumaş kayın ağacından üretilir ve bir tekstil hammaddesidir. Benzer pamuk gibi selülozdan meydana gelmektedir. Viskon imalatı sırasında akışkan duruma gelen selülozun yapılarında, hemen hemen hiçbir şekilde kimyevi değişiklik olmaz. Filament biçiminde sert hale geldiği zaman yine selüloz olarak kalır, bu özelliğinden ötürü yapısı pamuk kumaşla yüksek benzerlik göstermektedir.

Viskon Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Viskon kumaş rutubet alma özelliği, pamuk kumaştan daha yüksektir. Normal koşullarda %11 ila 14 oranı arasında rutubet toplamakta, şişme özelliği fazla olduğundan %80 ila 120 dek su emebilir. Viskon kumaş pamuktan çok daha fazla olan bu rutubet alma özelliğinden dolayı boyamaya ve baskıya fazla elverişlidir. Bunun dışında renklerin çok parlak ve canlı gözükmesini sağlar. Kuru durumda iken dayanıklılığı pamuk kumaştan düşüktür. Yaş haldeyken dayanıklılığı ise fazla düşük bir orandadır. Yaş durumdayken dayanıklılığı kuru şekline oranla %45 ila 75 düşer. Esneme yeteneği %15 ila 30 ile pamuk kumaşa oranla iki kat daha yüksek seyreder.

Viskon Kumaş Nasıl Yıkanabilir?

Viskon kumaşlar için yıkama tercihleri arasında özellikle de elde yıkanması gerektiğini belirtebiliriz. Suyun sıcak olmaması da oldukça fazla önem taşımaktadır. Bununla birlikte en iyi temizleme metodu ürününüzü kuru temizlemeciye teslim etmek. Bu şekilde ürüne vereceğiniz zararları en aza indirmiş olmaktasınız. Ütülenişi ise fazla ısıda olabilir. Buna karşın ürünü satrifüjlü kurutmalara maruz bırakmamak gerekir. Viskon kumaş yıkanırken, kurutulurken, ütülenirken burada yazılan tüm işlemlere dikkat etmek gerekir.

Hangi Elbise Tiplerinde Viskon Kumaş Kullanılır?

Gömlek, tişört, bluz, iç giyim, astar ve dekorasyon vs. bulunur. Oldukça geniş bir alanda kullanılan bir kumaş türüdür. Abiye kıyafette de tercih edilebilir. Bu kumaş türü kullanışlılığı ve kullanım alanı çok türlüdür. Konforlu ve kaygan bir yapısı mevcuttur. Kumaşın elyafı da doğru eğirme özelliğinden dolayı yumuşak bir tuşe elde edilmesini sağlamaktadır. Hazır giyim alanında oldukça sık kullanılır. Viskon kumaş hazır giyimde, konfeksiyonda oldukça fazla kullanılan bir kumaştır. Viskon kumaş Her türlü renkte ve giysi tipinde kolayca kullanılır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kumaş
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?